1618 1005 Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 71, "SS Brotten", 56x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:01)
1618 6195 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Akvarell, bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:02)
1618 5086 Akvareller 3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, yttermått inklusive ram: 22x31 - 31x22 cm. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:06)
1618 6007 Ampel koppar / glaskupa. Diameter: 31 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:22)
1618 6004 Appliquer ett par, mässing. Höjd: 22 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:02)
1618 6231 Armbandsur 12 st, i Box, bland annat Omega & timex
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:42)
1618 5116 Armring + broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons. Längd: 4,5-11 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:58)
1618 6028 Barstolar 8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore för Arper, skinn, sitthöjd 62 cm, höjd 82 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:14)
1618 5189 Bestick nysilver, ca 50 del
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:53)
1618 6243 Bestick nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:31)
1618 6095 Bojan Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Hammered for 19.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:44)
1618 6189 Bojaner 3 st, Kina. Höjd: 11 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:29)
1618 6202 Bokhylleserie Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, skjutdörrar i glas. Bredd: 90x2 cm, djup: 45 cm, höjd: 172 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:59)
1618 6153 Bord Ek, 1880-tal. Bredd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:45)
1618 6039 Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 55 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:39)
1618 6014 Bordslampa Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Designad 1964, Etikettmärkt. Höjd: 35 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:39)
1618 6019 Bordstabletter 4 st, Engelska jaktmotiv, 40x30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:52)
1618 6238 Bricka Alessi. Diameter: 48 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:42)
1618 5177 Bricka Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. Arvika. Längd: 59 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:21)
1618 6018 Brickor 3 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Längd: 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)
1618 6125 Byrå NK Verstäder, modell Isabella, 1941, brickmärkt. Mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 78 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:45)
1618 6129 Byrå rokokostil, bemålad. Bredd: 94 cm. Djup: 44 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:49)
1618 6132 Cafébord + 4 stolar, Aluminium. Diameter: 70 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:41)
1618 6227 Collier + armband + brosch + halsband med hänge, 4 delar, Granater. Längd: 3,5-45 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:18)
1618 6229 Damarmbandsur 18k guld, Certina, armband i metall, bottens, diameter: 1,5 cm, total längd med armband: ca 14 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:23)
1618 6232 Damarmbandsur 5 st
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:39)
1618 5173 Diadem Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 cm. Höjd: 5 cm, vikt: 20 g
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:06)
1618 5178 Dosor ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g brutto
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:22)
1618 5394 Emmafåtöljer ett par, 1890-tal
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:15)
1618 6029 Etagebord vitmålat. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 80 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:45)
1618 4114 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Ej signerad, självporträtt, eftertryck F. F G. K -40,15x13 cm, yttermått inklusive ram: 38x30 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:20)
1618 2048 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Porträtt av Erik Lindberg. Signerad. Bildmått: 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:31)
1618 6149 Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 5/20, daterad 1945, "från vägkanten". Bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:47)
1618 5011 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 60/280, "Från Beckholmsbron". Bildmått: 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x43 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:19)
1618 5289 Etsning Triptyk, Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad ET, daterad -88, Grisar, yttermått inklusive ram: 57x27 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:34)
1618 5132 Fällbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 45 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:31)
1618 6160 Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Yttermått inklusive ram: 42x33 cm. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:35)
1618 6198 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 80/100. Färglitografi, bildmått: 77x57 cm, yttermått inklusive ram: 85x65 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:01)
1618 5304 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med barnvagn. Signerad HC, daterad -87, bildmått: 44x39, bladets mått: 61,5x55, oramat löst blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:54)
1618 5207 Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Vinter i Waxholm. Signerad, numrerad 291/360. Färglitografi, bildmått: 55x80 cm, yttermått inklusive ram: 77x101 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)
1618 5211 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 114/360, på promenad, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x72 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:55)
1618 2002 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 49/50. Färglitografi, bildmått: 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 71x82 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)
1618 5360 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 81/110. Färglitografi, bildmått: 78x57 cm, yttermått inklusive ram: 99x74 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)
1618 6074 Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 98/110. Färglitografi, bildmått: 57x76 cm, yttermått inklusive ram: 75x92 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:32)
1618 5296 Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Numrerad 207/250. Färglitografi, bildmått: 44x52. Bladets mått: 57x63 cm, oramat löst blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:08)
1618 5384 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. "Skägga" Färglitografi, bildmått: 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)
1618 5382 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:40)
1618 5312 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Blåsippa och mussla" signerad, färglitografi, HC II/XXX, Daterad 1983, bildmått: 30x34. Bladets mått: 48x37. Med passepartout 50x45. Oramat löst blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:21)
1618 2036 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i skål. Signerad, färglitografi, numrerad 125/150, daterad -89, bladets mått: 84x60 cm, yttermått inklusive ram: 87x64 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:48)
1618 6072 Färglitografier 8 st. Signerade. Bladets mått: 45x55-60x80, oramade lösa blad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:54)
1618 6115 Fat fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:14)
1618 6045 Fat silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:58)
1618 6044 Fat silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5 cm, vikt: 340g ca
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:02)
1618 6171 Fåtölj + fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:03)
1618 6172 Fåtölj + fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:21)
1618 6249 Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:38)
1618 4328 Fåtölj Nyrokoko, på trissor
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:42)
1618 6046 Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)
1618 6203 Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Brunbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:54)
1618 6190 Fickur 8 st, bland annat silver, 1800-tal, + nycklar. Diameter: 4-5,5
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:59)
1618 6228 Fickur 9 st, omkring 1900, silver med mera, bland annat Viking, ideak mm, bruttovikt: 450g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:24)
1618 6031 Fiol med stråke, i väska. Längd: 60-75 cm, fiol 60 cm, stråke 75 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:24)
1618 6040 Flintlåspistoler 2 st, trä & metall. Längd: 51 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:56)
1618 6156 Fotogenlampa + 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Höjd: 31-33 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:31)
1618 6112 Frukostset Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:50)
1618 6224 Fruktassietter 11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:24)
1618 6021 Glas Iittala, 20 delar. Höjd: 12-14 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:44)
1618 5117 Glasservisdelar 44 delar, Kosta Boda Skruf. Höjd: 9-23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:58)
1618 6154 Golvlampa höj- och sänkbar. Höjd: 165-230
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:59)
1618 6060 Golvlampor ett par, Nordal. Höjd: 130 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:40)
1618 6056 Golvlykta Smide, saknar glas & el. Höjd: 160 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:38)
1618 6089 Golvspegel vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:49)
1618 5314 Grafiska blad 8 st, diverse. Signerade, oramade lösa blad
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:52)
1618 6092 Hänkelskål Firma Svenskt Tenn, cecelerad dekor, tenn. Bredd: 25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:53)
1618 6230 Herrarmbandsur 4 st, Rotary, Norton, Certina & Tissot
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)
1618 6199 Hockey-tröja Modo, Signerad, yttermått inklusive ram: 91x71 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:43)
1618 5104 Hörnskåp höjd: 235cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:24)
1618 5023 Kaffekoppar 10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:04)
1618 5308 Kaffeservis 3 delar, nysilver, A G Dufva. Höjd: 11-21 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:13)
1618 6068 Kaffeservis 3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Höjd: 10-30 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:41)
1618 6236 Kaffeservis Rosenthal, Maria, ca 45 del
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:18)
1618 5402 Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)
1618 6093 Kandelaber Fem ljuspunkter, nysilver. Höjd: 46 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:54)
1618 6182 Kandelabrar Ett par, rokokostil, fyra ljushållare, nysilver. Höjd: 52 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:50)
1618 6186 Kanna silver, Danmark, 1897. Höjd: 26 cm. Vikt: 480 gr brutto
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:27)
1618 6191 Karaff Så kallad "Fyllegris", glas. Längd: 32 cm. Höjd: 14 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:59)
1618 6048 Karaffer + skål, 3 delar, Studio Åhus, 1970-tal. Höjd: 6-22,5
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:23)
1618 6011 Karta Norden, Järnvägsleder, 72x54 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:38)
1618 6062 Kelim Moldavien, 350x193 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:52)
1618 5182 Klaffbord 1800-tal. Bredd: 54+ 2x46. Djup: 106 cm, höjd: 69 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:44)
1618 6055 Köksbänk med knivställ, "Butier", flätad korg, hjul. Längd: 55 cm. Djup: 47 cm, höjd: 86-94 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:37)
1618 6080 Konsolbord England, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:34)
1618 6168 Konsolbord längd: 75. Cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:18)
1618 5041 Konstglas 3 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 8-20 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:45)
1618 6226 Kråsnål 18k guld. Längd: 6,5 cm, vikt: 1,5g ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:13)
1618 6159 Kryddhylla Reda. Glasburkar. Bredd: 40 cm. Djup: 20 cm, höjd: 35 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:22)
1618 6084 Lampbord Gustaviansk stil. Diameter: 61 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:00)
1618 6205 Lampbord Metall / glasskiva. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:25)
1618 6157 Lampett Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 36 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:10)
1618 6010 Litografisk affisch Matisse, Musée Nice, Ej signerad, oramad. Bladets mått: 99x63 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:20)
1618 6114 Ljusbricka metall. Diameter: 20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:05)
1618 5171 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 50 ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:51)
1618 5287 Ljuskrona Italien. Höjd: 60 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:23)
1618 5112 Ljuslyktor & vas Orrefors. Höjd: 6-30 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:23)
1618 6069 Ljusstakar 1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 10-15 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:13)
1618 6097 Ljusstakar 2 st Orrefors. Höjd: 29-33 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:53)
1618 6099 Ljusstake sk. Tuppstake, Hedbys & Käck Smide. Höjd: cm, bredd: 40 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:44)
1618 6158 Malmkrona mässing, Skultuna. Höjd: 45 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:56)
1618 5250 Masker 3 st, Afrikana. Höjd: 22-30 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:27)
1618 6047 Matbord England, mahogny, pelarfot, 4 st iläggsskivor. Diameter: 110. Höjd: 77 cm, ilägg 4x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:39)
1618 6181 Matbord Halvmåne-modell, Djup: 110 cm. Bredd: 11 cm + iläggsskiva med sarg om 74 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:53)
1618 6201 Matsalsgrupp 5 delar, "Diamant", Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, mahogny & teak, en ilägg, diameter: 115, höjd: 73 cm, (ilägg 53 cm)
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:04)
1618 5156 Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 125 cm, djup: 47 cm, höjd: 166 cm, nyckel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:30)
1618 6087 Matsalsskåp Gustaviansk stil, NK. Bredd: 118 cm, djup: 60 cm, höjd: 170 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:01)
1618 5396 Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 111 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 147 cm, nyckel
1618 5297 Matservis Rörstrand, Impero, ca 60 del
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:12)
1618 6234 Matservisdelar Rosenthal, Maria, ca 45 del
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:37)
1618 6020 Matservisdelar Villeroy & Boch, New Wave, 8+ 4 delar. Längd: 18-32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:48)
1618 4251 Matta Bochara, Ryssland, 219x271 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:35)
1618 3162 Matta Bolia, "Loop", Ull & Bomull, 170x240 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:25)
1618 6137 Matta Kelim Afghan, 100x148 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:14)
1618 6142 Matta Kelim Afghan, 200x293 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:18)
1618 6016 Matta orientalisk, 102x184 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:01)
1618 6204 Matta Orientalisk, 162x244 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:15)
1618 6212 Matta orientalisk, 61x85 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:02)
1618 5149 Matta Orientalisk, Bochara, 130x189 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:40)
1618 6211 Matta orientalisk, Bochara, 147x194 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:24)
1618 5337 Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 200x285 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)
1618 5333 Matta Orientalisk, Keshan, 193x290 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:32)
1618 6134 Matta orientalisk, Pakistan, 97x167 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:16)
1618 6042 Minkjacka Mink, Nils Bergström, Stockholm, Stl: 36-38 ca. Längd: 51 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)
1618 6041 Minkjacka Pastellmink, storlek: 36-38 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:26)
1618 6164 Muggar 12 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:06)
1618 6163 Ojemålningar 2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått inklusive ram: 30x3026x35 cm
1618 6244 Öl/ vinglas 10 st, Riedel. Höjd: 12,5 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:56)
1618 5423 Oljemålning Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x54 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:16)
1618 1003 Oljemålning Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja på duk, ej signerad, intygad a tergo, sterbhusstämpel och signatur, yttermått inklusive ram: 77x58
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:56)
1618 1037 Oljemålning Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:48)
1618 6241 Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x82 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:11)
1618 6240 Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:34)
1618 6008 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Café de Paris. Signerad. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:51)
1618 6033 Oljemålning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige. Signerad. Olja på duk, 36x40, oramad
1618 6032 Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Torghandel. Signerad. Olja på pannå, 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:03)
1618 6023 Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. Olja på duk, 100x100, oramad
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:18)
1618 6024 Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Azerbajdzjan. Signerad. Olja på duk, 100x100, oramad
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:39)
1618 6030 Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Sverige. Monogramsignerad 51, "Träd i blå luft". Olja på pannå, 46x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:22)
1618 5109 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Stockholms Stadshus, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 29x36cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)
1618 5108 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Signerad. Olja på pannå, 17x25cm, yttermått inklusive ram: 25x32cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:46)
1618 6052 Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Torpet i Lahälla. Signerad, daterad -54. Olja på duk, 45x453 cm, yttermått inklusive ram: 60x68 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:11)
1618 6197 Oljemålning Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, daterad a tergo -94 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:09)
1618 5066 Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Signerad, Svanpar. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:08)
1618 5067 Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Signerad, tjäder. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:12)
1618 3120 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1970. Olja på pannå, 60x84 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm
1618 6148 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. Signerad. Olja på pannå, 26x14 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:46)
1618 6175 Oljemålning Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, daterad a tergo 2004. Olja på pannå, 12x60 cm, yttermått inklusive ram: 32x80 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:19)
1618 6061 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bogserbåt. Olja på duk, 17x35 cm, yttermått inklusive ram: 25x43 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:57)
1618 4081 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marknadsscen. Signerad. Olja på duk. 51x78 cm, yttermått inklusive ram: 58x85 cm
1618 6015 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad -51, Stilleben. Olja på pannå, 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:30)
1618 6118 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sigenrad UÅ, vid vattendrag. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x46 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:01)
1618 6049 Oljemålning Rebecka Lagercrantz (1972), Signerad Becka, Läsande flicka, oramad. Olja på duk, 30x30 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:52)
1618 6248 Oljemålning Roberim, Tunisien. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:55)
1618 6151 Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 28x22-56x48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:26)
1618 6166 Oljemålningar 2 st, Valfrid Nelson (1849-1930), Sverige. Signerade 1 st faterad -84, landskap. Olja på pannå, 30x12 cm, yttermått inklusive ram: 46x28 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:06)
1618 6063 Optikerset etui medföljer. Längd: 23 cm, djup: 20 cm, höjd: 5 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:34)
1618 5218 Örhängen ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,6g ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:07)
1618 6135 Orient bönematta 76x128 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:09)
1618 6085 Orient bönematta 93x140 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)
1618 6178 Pall Teak. Höjd: 40 cm Längd: 56 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:19)
1618 6173 Pallar 2 st. Höjd: 43-75 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:34)
1618 6126 Paraplyställ mörkbetsat trä. Längd: 70 cm, djup: 27 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:40)
1618 6124 Parti grafik + akvarell, Diverese, oramade lösa blad, Bland annat Astri Bergman Taube, Johan Waldeström (akvarell)
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:26)
1618 5014 Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:49)
1618 4151 Pelarbord med rakspegel. Höjd: 165 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:17)
1618 5056 Plafond Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Glas och mässing. Diameter: 31 cm. Höjd: 47 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:33)
1618 6059 Plåtburkar diverse
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:06)
1618 6058 Plåtburkar diverse, en kartong
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:37)
1618 6183 Pluntor + karaff, 3 delar, 1800-tal, etsad dekor, bland annat Gustav III: s monogram. Höjd: 23-26 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:45)
1618 6128 Pottskåp med stenskiva. Bredd: 38 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 59 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:22)
1618 6103 Prydnadshundar 2 par, England. Höjd: 10-20
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:45)
1618 5064 Relieftavla / collage Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 116x92 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:04)
1618 6207 Resegarderob Borsalino, skinn, med axelrem. Längd: 55 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 55 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:06)
1618 6111 Rökbord Funkis, ett hyllplan, toppskiva med intarsia och glas. Bredd: 55 cm. Djup: 55 cm, höjd: 58 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:35)
1618 4374 Röllakan 2 st, Gitt Grännsjö-Carlsson (f. 1944), Sverige. Monogramsignerad GG. 73x135 cm
1618 6214 Rottinggrupp 3 delar, fåtöljer + serveringsvagn på trissor, hyllplan i fösnterglas. Höjd: 60 cm. Bredd: 46 cm, längd: 80 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:32)
1618 6177 Rullbord längd: 77 cm, djup: 47 cm, höjd: 7 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:45)
1618 5095 Sabel Arabisk, dekor med pärlemo, mässing, med balja. Längd: 81 ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:59)
1618 5256 Sameknivar 2 st, Signerade Längd: 23-24 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:00)
1618 2084 Serigrafi Equipo Cronica, (Spanien 1965-1981). Komposition. Signerad, daterad - 68, numrerad, 9/100. Silkscreen, bildmått: 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 71x53 cm
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)
1618 5179 Sideboard Ek. Längd: 136 cm, djup: 46 cm, höjd: 92 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:48)
1618 6213 Skål Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:21)
1618 6121 Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:56)
1618 6043 Skål Wedgwood, Tidigt 1900-tal, Tillskriven Daisy Makeig - Jones, Kinesisk dekor. Diameter: 23,5 cm. Höjd: 10,5 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:24)
1618 6054 Skulptur Alessandro Moretti (1870-1953), man med pipa, keramik, pipa i trä. Signerad. Höjd: 16 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:44)
1618 6109 Skulptur Glas, Clown. Höjd: 21 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:28)
1618 6096 Skulptur Glas, Lalique, France. Längd: 11 cm, höjd: 6,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:38)
1618 6123 Skulptur Sandblästrat glas. Signerad. Höjd: 7,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:54)
1618 6088 Slagbord Betsad Furu. Bredd: 46+ 2x66, djup: 90 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:11)
1618 6147 Smycken 2 delar, Kalevala Koru, Finland
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:50)
1618 6206 Soffbord metall / glasskiva. Bredd: 150 cm, djup: 90 cm, höjd: 50 cm
1618 6131 Soffgrupp 3 delar, Rotting, Soffa+ fåtölj + bord med glasskiva. Längd: 72-136 cm, djup: 56-62 cm, höjd: 55-83 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:55)
1618 6184 Spegel Förgylld, 90x40 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:23)
1618 5018 Spegellampetter ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing, 58x16 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:56)
1618 6027 Spelbord senempire. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:10)
1618 6108 Stekfat Kina, Blåvit. Längd: 33 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:26)
1618 4170 Stol Senbarock
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:05)
1618 6026 Stolar 3 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:31)
1618 5345 Stolar 4 st, mahogny
1618 6170 Stolar 4 st, Svensk Fur, design: Göran Malmvall
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:45)
1618 6169 Stolar 6 st, David Rosén, fast stoppad klädd sits och ryggbricka. Sitthöjd 47 cm. Höjd: 87 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:22)
1618 6078 Stolar ett par, Gustaviansk stil, NK
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:44)
1618 6079 Taburett Gustaviansk stil, NK. Längd: 46 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:54)
1618 5143 Taburett Karl Johanstil, björk. Längd: 68 cm
1618 6165 Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:25)
1618 5356 Takarmatur med prismor. Diameter: ca 40 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:55)
1618 5352 Takarmatur Prismor. Höjd: 50 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:47)
1618 6005 Takarmatur Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:47)
1618 6105 Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 20 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:53)
1618 6075 Tallrikar Kina. Diameter: 23 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:57)
1618 6053 Teglas Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:02)
1618 5167 Toilettebord + pall, Uppfällbar spegel. Bredd: 83 cm, djup: 45 cm, höjd: 71-112
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:43)
1618 6076 Toilettebord Gustaviansk stil. NK, Bredd: 100 cm. Djup: 47 cm, höjd: 146 cm, nyckel
1618 6150 Träsnitt 2 st, Otto Paju (1926-2016), Estland. Signerad, numrerad 22/30, daterad -59. Bildmått: 10x12 cm, yttermått inklusive ram: 29x29 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:29)
1618 5007 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 2/25, daterad 82, med dedikation. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 56x72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:17)
1618 5008 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 2/25, daterad 82. Bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:16)
1618 6012 Tryck på duk André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61 cm, oramad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:05)
1618 6179 Tulpanvas Kina, dekor i underglasblått, Porslin. Höjd: 26 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 20:17)
1618 6219 Uppläggningsfat med mera. 7 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 16-25. Höjd: 3-14 cm. Diameter: 23 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:25)
1618 6100 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:29)
1618 6101 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10. 5 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:04)
1618 6247 Vas glaserad, dekor med fåglar, diameter: 22, höjd: 19 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:32)
1618 6107 Vas Kina. Höjd: 25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:45)
1618 6067 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:07)
1618 6246 Vaser 2 st, "Nachtmann", glas. Höjd: 24 cm
1618 6102 Vaser 3 st, Stengods. Höjd: 16-20 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 18:16)
1618 6185 Vinglas 6 st, 1800-tal, med etsad dekor, 1 glas, höjd: 11 cm, 5 glas, höjd: 12 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:49)
1618 6066 Vinglas 6 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19,5 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:51)
1618 6081 Vitrinskåp sengustaviansk stil, mahogny, med stenskiva & gallerkant. Bredd: 68 cm, djup: 31 cm, höjd: 148 cm, nyckel
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:04)
1618 6192 Vykort ca 200 st
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 6 maj 2024 19:17)